Jdi na obsah Jdi na menu
 

Lymfatická masáž

31. 8. 2013

Co je lymfatická masáž

Masáží lymfatického systému se odplavují toxické látky z buněk a mezibuněčného prostoru (z kůže, podkoží a svalů).Jedná se o speciální hmatovou techniku, která má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Pokud lymfatický systém nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Při lymfatické masáži je pomocí cíleného masážního tlaku a směru možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven. Je velmi důležité, aby lymfatickou masáž prováděl zkušený masér, který lymfu správně rozproudí.

 

Co je to lymfatický systém

Lymfatický systém se stará o  včasný a dostatečný přesun veškerých zplodin a odpadů z organismu z těla ven. Hraje při detoxikaci neodmyslitelnou roli. Rozvádí po těle lymfu, průzračnou, bezbarvou tekutinu, v níž jsou rozmístěny všechny buňky těla. Lymfa je všechny pročišťuje. Pracuje souběžně s oběhovým systémem a skládá se ze sítě lymfatických cév, které se podobají tepnám a ze stovek lymfatických uzlin, jež jsou rozptýlené po celém těle. Lymfatický systém je ohrožen především životním prostředím a způsobem života. Tento systém je závislý na vnějším tlaku, jako je cvičení, dýchání a masáže, které rozproudí lymfu. Následkem nedostatečného pohybu lymfy je, že mnoho lidí trpí ochabnutím lymfatických funkcí.

Lymfatický cévní systém je tvořen lymfatickými kapilárami, které začínají slepě v mezibuněčných štěrbinách. Kapiláry se postupně vlévají do větších sběrných lymfatických cév, které vstupují  do lymfatických uzlin.

Lymfatické uzliny

jsou  důležitým orgánem lymfatického systému. Jeho hlavní funkcí je obrana proti různým patologickým dějům, podílí se na imunitě lidského těla. Zvětšené uzliny signalizují, že v organismu probíhá proces, který není fyziologický a mohou znamenat i vážné (např. nádorové) onemocnění.

Lymfatické uzliny jsou umístěné do průběhu mízních cév, které do nich přivádějí  a opět z nich odvádějí lymfu. Jsou také nahromaděny ve skupinách a ty největší z nich se nalézají v oblasti hlavy a krku.    

Uzliny na krku 

odvádějí  lymfu z orgánů krku a hlavy. 

 

Jak často na lymfatickou masáž docházet

Aby se dosáhlo nejlepších výsledků a efekt byl vidět, doporučuje se docházet na lymfatickou masáž alespoň dvakrát v týdnu, minimálně však jednou týdně. Doporučený počet u lymfatických masáží je deset návštěv. Poté by měla následovat jednou měsíčně udržovací kúra. Již po prvních lymfatických masážích pocítíte výrazné uvolnění.